dcsimg
Tisdag den 22 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Harvardprofessorn och EU som ett land | Sveriges fall i a-kasseligan | Reinfeldt i Agenda  Börja här!

LITTERATUR & POESI
Artikel av Anitha Östlund publicerad 22 apr 2010 kl. 10.59:

Av längtan

Det gällde att slå till snabbt som en kobra när någon annan budat.
I samma ögonblick som jag såg de bruna stövlarna med sned hög klack visste jag med absolut bestämdhet att jag skulle ha dem. Kosta vad de kosta ville, mina skulle de bli. Jag klickade på knappen för att lägga dem i mina minnesanteckningar och fortsatte sedan surfa runt bland sajtens auktioner.

Hela tiden såg jag bilden av stövlarna klart och tydligt framför mig, och till och med kände hur de skulle sitta perfekt på min fot. Min längtan blev större ju längre dagen led och jag kikade om och om igen in på Traderas annons där de fanns. "Utgångspris femtio kronor" stod det, och jag funderade en kort sekund på om jag skulle klicka in för att visa mitt intresse, men nej. nu gällde det att vara smart! Inte visa att jag suktade efter dem. Det gällde att slå till snabbt som en kobra när någon annan budat.

Dagarna gick och jag gick in på sajten flera gånger om dagen för att kika på de efterlängtade stövlarna. Några hade budat och summan hade trippat upp till etthundra kronor jämt.

Skuldmedvetet tittade jag in i min garderob som svämmade över av både kläder och skor. De vita dubbeldörrarna gick inte längre att stänga, och dörren bågnade av tyngden alla vackra behås gav. Kläderna hängde i snygg ordning färgmässigt om än lite trångt. Sanningen att säga hade jag nog tappat fokus på vilken stil jag ville ha på mina kläder, och därför var där regnbågens artilleri. Här och där skymtade vita prislappar. När jag gick in på mitt bankkonto visade det att jag hade några enstaka tusenlappar kvar till lön, och jag visste att stövlarna egentligen borde få komma till någon annan tjej, men jag ville såååååå gärna ha dem.

Barnen stojade friskt när slutligen dagen D kom, och jag satte mig sammanbitet ned vid datorn redo för en match med dallrande nerver. Tricket med Tradera var att vänta, vänta och vänta tills minuterna blivit till sekunder, och DÅ gällde det att snabbt som sjutton kasta in ett bud som var mycket högre än det som just då var högst. Med darrande fingrar satt jag med händerna startklara över tangenterna. Tryckte sakta på tangenterna för att likt en panter kasta mig in i leken, och vinna.

För naturligtvis vann jag, och en vecka senare tryckte vår trevlige lantbrevbärare dem med stort besvär ned i vår trånga vita brevlåda.

Känslan när jag drog på mig dem var precis sådan som jag föreställt mig, och de var ursnygga. Att klacken kanske var lite väl hög fick jag leva med. Och de tvåhundrafemtio spänn jag lagt ut för dem skulle jag enkelt få tillbaka om jag sålde dem.



Bookmark and Share

Anitha Östlund, ordälskande, jobbsökande, fantasirik kvinna på 45


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

LITTERATUR & POESI
Att vara en aspergers. Del 2.
Jag frågade min lillebror om han vill ha hjälp med något. Han svarade ja: att bygga en rymdraket. Det hör till saken att min bror är över fyrtio år. Så jag hoppas att vi hinner!

 Yv Widerberg

LITTERATUR & POESI
Jag är mer...
.

LITTERATUR & POESI
På date-1
Følsomhed og dating.

 Stefan Persson
 Jette Steen

LITTERATUR & POESI
Att vara en aspergers.
I det stora hela så tror NT:s oftast att vi tänker som dom. Men jag vill här förklara hur jag fungerar. Jag bara försöker härma er och när jag inte förstår, så gör jag helt enkelt en kullebytta.

LITTERATUR & POESI
Morfars blomma
Blommande vårlök inspirerade mig till denna text om en förlorad minnesplats.

 Yv Widerberg
 Björn Öijer

LITTERATUR & POESI
MY MOTHER
My mother My mother My mother Did she drown in the pain of sorrows? Did she climb to the top of horrors?

LITTERATUR & POESI
Väggar talar
...vid ett okänt vägskäl i vintergatans galax gräver mina tankar ett djupt hål...

 Ninni Andersen
 Catherine Danell

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Anitha Östlund

Publicerad:
22 apr 2010 kl. 10.59

Skriv ut artikel


893 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4 / 1 röst

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Blomdoftande kapuschonger
Ninni Andersen

Vilseledda själarnas rovgång
Ninni Andersen

På date-2
Jette Steen

Mitt liv som aspergers.
Yv Widerberg

Att vara en aspergers. Del 2.
Yv Widerberg

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
'Kokain' av Lasse Wierup
Mikael Vasara

Katolska kyrkan fortsätter förminska övergreppen
Metta Fjelkner

Askmoln, flyg'olyckor' och influensavirus
Liolin Vernram

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Att vara en aspergers. Del 2.
Yv Widerberg

Jag är mer...
Stefan Persson

På date-1
Jette Steen

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Förhäxad
Anitha Östlund

Aldrig mer
Anitha Östlund

Betyg
Anitha Östlund






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR