dcsimg
Måndag den 21 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Svenska Imamers råd till kvinnor | Reinfeldts uttalande om etniska svenskar | Mladic i rätten Börja här!

KROPP & SJÄL
Artikel av Raphael Mabo publicerad 22 maj 2011 kl. 12.41:

Att omfamna rädslorna gör tillvaron lättare

När du ger motstånd mot din inre upplevelse så växer det du inte vill uppleva. När du istället möter och omfamnar dina rädslor ges möjlighet för dem att släppa taget om dig.
Ett tema i mitt liv har varit att möta mina rädslor. Jag har tidigare inte medvetet sökt dessa möten med mina rädslor, men de har kommit därför att jag har haft dem och för att jag visat motstånd mot dem.

Ett exempel: jag mötte kärleken och kosmos närvaro i en och samma person och samtidigt som jag kände "wow, fantastiskt", så var jag rädd - rädd för att hon skulle hitta en annan som tog min plats, rädd för att vara ensam, rädd för att inte ha sex mer, rädd för att inte mötas i kärlek mer, och så vidare. Och när hon utmanade mig i detta och valde vägar som jag tolkade som hot mot vår kontakt, när jag visade motstånd mot det som var, när jag föll in i att tro på mina rädslor - så inträffade dem. Hon valde en annan.

Mina rädslor blev verklighet, eller de av mina rädslor som jag gav mest energi till. De rädslor som jag visade mest motstånd mot. Ju mer jag inte ville att det som höll på hända skulle hända, desto mer hände det. Jag hade fokus på att vara i motstånd.

Jag ville sluta vara rädd och hittade strategier för att slippa möta min rädsla. Det blev en temporär fix och rädslorna kom tillbaka; livet stod still. Eller - min upplevelse var att mitt liv stod still, som en paus. Det hände saker i mitt liv hela tiden men jag var inte med, inte närvarande.

Så jag har lärt mig, och fortsätter att lära mig, att möta mina rädslor med kärlek, omfamna och inkludera dem i mig, acceptera dem, säga ja till dem - acceptera och säga ja till mig. Att när jag upplever rädsla, för rädslor händer i våra kroppar, så tillåter jag mig att uppleva rädslan och sitta med rädslan som man sitter med en vän. Jag säger hej till min rädsla och lyssnar på vad den har att lära mig och vad den behöver av mig. Vårt sinne kan kommunicera med våra olika känslor och delar i kroppen, samtidigt som vi också är allt detta som vi kommunicerar med.

Att möta livet som det är, vara i nuet och omfamna, inkludera, acceptera den inre upplevelsen - är ett förhållningssätt som är vanligt inom österländsk visdom, och genom detta tillåts våra känslor, tankar och inre upplevelse att "hämtas hem". Istället för att fastna i känslor och tankar, så tillåts de komma och gå, och under dessa känslor och tankar finns själens ljus. Att vara närvarande i själens ljus, medan tankar och känslor rör sig på ytan, innebär för mig att vara närvarande med inre frid och fred, en styrka, en kärlek och en livskraft som helar.

För varje dag växer jag ett steg i kärlek, tillit, närvaro och inre frid. Ibland större steg, ibland mindre, ibland upplevelsen av ett baksteg - och i detta alltid expansion av min livsupplevelse.

En utmaning har varit att se och möta denna resa med tacksamhet. Dem som vi möter är lärare, ser jag. Hon lärde mig att möta mina rädslor, att omfamna dem. Hon har varit en intensiv utmaning på många sätt, och jag har vuxit genom det. Så allting är mycket gott.

Min upplevelse är att det i alla utmaningar finns en positiv intention, även i helvetet finns det en mening och betydelse, något att lära och hämta hem. Detta är en av livets gåvor, att vi möter livet för att lära oss något så att vi får ytterligare bitar i livets pussel, kan expandera vårt vetande och erfarenheter mer och ännu mer vara i vårt eget ljus och uttrycka detta till världen omkring oss.

Svaret är alltid kärlek, för oss själva och till det omkring.



Bookmark and Share

Raphael Mabo, Skribent med fokus på media, kultur, miljö och livsstil.


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

KROPP & SJÄL

Foto: flickr/leolintang (BY CC 2.0)

Ett par dagar i juni
För längesedan tillbringade jag en helg i ett minst sagt udda sällskap, men vi hade roligt ihop och brevväxlade i flera år efteråt.

 Karin Edvall

KROPP & SJÄL

Foto: Tord Sand

Vad har du att förlora?
‎"Ignorera aldrig någon som verkligen bryr sig om dig. En vacker dag kommer du inse att du har förlorat en verklig diamant medan du var och samlade småsten."

 Tord Sand

KROPP & SJÄL

Foto: flickr/GerryT (BY CC 2.0)

Så mycket bättre!
Det räcker så klart inte att läsa en bok om positivt tänkande, utan gå ut och praktisera det på en gång. Varje dag!

 Tord Sand

KROPP & SJÄL
Heja, heja - frisk tumör
Blont hår, klarblå ögon, sin vita teddypälskappa och ljusa vårskor, på besök hos pappa bland maskinsättarna på Dagens Nyheter.

KROPP & SJÄL

Foto: flickr/Lel4nd (BY CC 2.0)

Mitt liv som manodepressiv
Att avhjälpa sjukdom med medicinering kan tyckas vara det enda rätta, men det är inte alltid det känns lika självklart.

 Lennart Lundwall
 Camilla Björk

KROPP & SJÄL

Foto: flickr/chefranden (BY CC 2.0)

Hypnosens kraft
Inledningsvis kan vi konstatera detta: Hade du kunnat lösa ditt problem med dina tankar, så hade du gjort det för länge sedan.

 Maria Fredholm

KROPP & SJÄL

Foto: flickr/Clicksy (BY CC 2.0)

Seiges söndagspredikan: Tionde budet
-Alltså, jag tycker ju liksom om tjejer och så. Men oxar...

 Johan Seige

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Raphael Mabo

Publicerad:
22 maj 2011 kl. 12.41

Skriv ut artikel


1664 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 5 / 4 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Ett viktigt telefonsamtal
Angus Liddell

Livets cirkel
Tord Sand

En fläkt från Paris
Pia Isaksson

Världen är liten
Angus Liddell

Ett par dagar i juni
Karin Edvall

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Vad är andlighet?
Raphael Mabo

Lars von Trier - lite nazist?
Mikael Vasara

Geniet från Drottningholm har gjort det ÄNNU en gång
Mikael Vasara

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Ett par dagar i juni
Karin Edvall

Vad har du att förlora?
Tord Sand

Så mycket bättre!
Tord Sand

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Du är rätt i varje nu
Raphael Mabo

Vad är frihet?
Raphael Mabo

Tänk om allt är energi
Raphael Mabo






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR