dcsimg
Torsdag den 23 maj 2013 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Dagens skrivtips: Upploppen i förorterna | Tornadon i Oklahoma | Ännu ett nedlagt åtal mot Quick Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Elias Giertz publicerad 19 maj 2010 kl. 06.00:

Elias Giertz
Foto: Cufs kampanj "Arbetsmarknaden är ett jävla skämt"

Arbetsmarknaden är ett jävla skämt

I helgen presenterade Centerpartiets Ungdomsförbunds sin valkampanj. Den går under namnet "Arbetsmarknaden är ett jävla skämt". Genom att sätta på sig en grön clownnäsa kan du visa för din omgivning att du delar vår bild av arbetsmarknaden.
Vi kräver inte att man har samma lösningar som vi har för att bära den gröna näsan. Vi kräver bara att Sveriges politiker vaknar upp och slutar snacka floskler. Vi vill att Fredrik Reinfeldt berättar att Sveriges arbetsmarknad är ett jävla skämt. För det är precis vad den är.

Men vi har lösningar som vi tror på.

Vi vill avskaffa det förhärskande LAS, Lagen om Anställningsskydd, som ger staten rätt att besluta över ett företags prioriteringar vid uppsägningar. Som det ser ut nu är det den som är först in som också är först ut - vilket i de allra flest fall är unga. De som försvarar detta spottar alla ungdomar rakt i ansiktet.

Men vi vill också peka på svårigheterna och problemen med högskolan. Du kommer ingenstans idag utan arbetslivserfarenhet, vilket i praktiken gör din utbildning meningslös. CUF vill ändra på det här och erbjuda samtliga högskolestuderande en möjlighet till praktikplats. Kontakt mellan utbildning och arbetsplats måste stärkas.

Vi vill dessutom sänka ingångslönerna för ungdomar. Vi vill ge arbetsgivare möjlighet att sätta en lägre lön på från gymnasiet nyutgångna Jonas, när valet står emellan honom och Karin som har en betydligt högre utbildning. För kom igen - varför ska arbetsgivaren tvingas att betala samma lön för båda två?

Vi kämpar för valvinst 2010, men fattar också att något måste göras nu. Därför har vi startat cirkusen.com, där du kan söka jobb precis som du vill - utan långa kurser om hur man skriver CV:n och utan tjafs och blanketter.

Jag sätter på mig min clownnäsa för att jag vet att jag har bättre förslag än Mona Sahlin. Ring eller skicka ett sms till mig på 0722307253 om du tror något annat.



Bookmark and Share

Elias Giertz, distriktsstyrelseledamot, CUF Stockholm


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: Andrey Okonetchnikov

Medelklassen i Moskva
Livet börjar likna det tsaristiska Ryssland med en sysslolös överklass och en fattig underklass.

 Yngve Karlsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Illustration: Billy Alexander

Yttrandefriheten under attack i USA
Friheter som för oss i Sverige är självklara, är hotade i USA.

 Theo Gerken

POLITIK & SAMHÄLLE

Illustration: Yarik Mishin

Filosofisk fasta
Julen varar än till fasta, men fastan varar hela året.

 Ladislaus Horatius

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: Oiving (BY CC 3.0 via Wikimedia Commons)

Palmeutredningen sjunger på sista versen
Tjugoåtta år efter mordet på Olof Palme så utreder man fortfarande mordet - men vad kan vi egentligen förvänta oss efter så här lång tid och av en så liten spaningsgrupp?

 Tobias Jeppsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/mkhmarketing (BY CC 2.0)

Den mörka sidan av Facebook
Bilden föreställer en medvetslös kvinna som ligger på golvet med neddragna byxor. I bildtexten står att om man ger en kvinna våldtäktsdrogen Rohypnol, kan hon varken säga nej eller göra motstånd.

 Malin Michea

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Liv Unni Sødem

Feminismen och islamofobin
Många svenska feminister med utländsk bakgrund verkar uttrycka extremistiska åsikter mot muslimer i syfte att säkra ett fotfäste i en värld där islamofobi har blivit en utbredd valuta.

 Ammar Abu-Arqoub

POLITIK & SAMHÄLLE

Illustration: Billy Alexander

Mer tillväxt blir katastrofalt
Åtstramningarna i Sydeuropa har varit förnuftiga och välgörande. Nu har folk inte råd längre att slösa pengar på onödigheter. Men att spela fotboll är nödvändigt.

 Lennart Karlsson

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Elias Giertz

Publicerad:
19 maj 2010 kl. 06.00

Skriv ut artikel


2962 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3 / 16 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Utförsäkringarna och dess dystra konsekvenser
Eivor Karlsson

Industrins sega lönenormer
Sten O. Andersson

Fick bluffjobb via Arbetsförmedlingen
Sofie L. Magnusson

Åtta till fem en döende plikt
Daniel Juzovitskij

Reinfeldt har slutat prata om arbetslinjen
Lennart Karlsson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Därför föll WTC-tornen
Michael Karnerfors

Palestinier - ett folk på flykt
Per Örlander

10 raggningsknep som inte kan misslyckas
Ola Tidman

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Medelklassen i Moskva
Yngve Karlsson

Yttrandefriheten under attack i USA
Theo Gerken

Filosofisk fasta
Ladislaus Horatius

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Elin Monday är påhittad - men hennes historia är sann
Elias Giertz

Politik har blivit tråkigt
Elias Giertz

Såklart jag slår min kompis i ett sossesamhälle
Elias Giertz






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se