dcsimg
Måndag den 21 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Svenska Imamers råd till kvinnor | Reinfeldts uttalande om etniska svenskar | Mladic i rätten Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Johan Staël von Holstein publicerad 15 apr 2006 kl. 14.31:

Anna Sjödins fel - Göran Perssons ansvar

"...jag är lika irriterad som alla sossar på övertrampen i storföretagen och på alla pensionsaffärer, men det är den typen av brist på ansvar och missbruk som skapas av en statsminister som fifflar."
Signatur Don Giovanni, du imponerar inte direkt genom att använda en pseudonym. Vem är du rädd för? Vågar du, i detta socialdemokratiska land, inte utnyttja din demokratiska rättighet, nämligen yttrandefriheten? Är du rädd för de repressalier som kan riktas mot dig? Ditt sätt att argumentera får mig att tro att du är aktiv i politiken. Du använder dig av precis den retorik som jag kritiserar, för att dölja dina lögner och bristen i socialistisk politik.

Har jag någonsin sagt att Tsunamin var Görans fel? Tror du att någon tror att jag tycker det? Är det så att du verkligen inte förstår vad debatten om Göran och Tsunamin handlade om. Eller tror du och sossarna att konstitutionsutskottets utredning handlar om hurvida Tsunamin var Görans fel. (Märker du att jag nu använder din förnedrande och förlöjligande taktik att, istället för att vara saklig, använda retorik). Huruvida det är statsministerns sak att ta ansvar för när ungdomsledaren, för det parti för vilket han är den yttersta ledaren, slåss och skriker svartskalle till en vakt? Ja, det kan du ge dig fan på att det är.

I god retorisk anda vrider du sedan min text och gör gällande att jag kopplat Göran till Anitra Steens pensioner. Det gjorde jag inte. Göran har inget med dem att göra. Läs min text igen. I nästa stycke anklagar du mig för att inte kritisera Görans nedrustningspolitik och för att jag skulle ha drivit samma politik själv. Det är synnerligen kränkande när jag dels är så aktiv i debatten som jag är och aldrig drar mig för att kritisera sossarna för just de saker du nämner och dels så öppet redovisar idéer för hur de borde driva Sverige. Läs mina kolumner på www.metro.se

Du gör ett naivt och farligt misstag när du likställer språkrör för näringslivet med politisk debatt. Samtidigt avslöjar du socialismens syn att näringslivet och företagandet är socialismens motståndare. Företagandet och näringslivet är allas räddning, oavsett politisk färg. LO har fel! Näringslivet, företagen, bygger välståndet - staten fördelar välfärden. Att hundra direktörer skriver ett "politiskt korrekt" brev en gång är LÅNGT ifrån den revolution de borde skapa. Och för att du skall förstå; jag talar aldrig om storföretagsdirektörer - de är bara tjänstemän. Hjältarna är ägarna, entreprenörerna, de som skall bygga nya företag och rekrytera alla de som friställs av tjänstemännen i storföretagen.

Slutligen, jag är lika irriterad som alla sossar på övertrampen i storföretagen och på alla pensionsaffärer, men det är den typen av brist på ansvar och missbruk som skapas av en statsminister som fifflar. Ingen behöver ta ansvar, ingen behöver visa moral. Fisken ruttnar från huvudet och ner. Statsministern står högst i hierarkin och just nu ruttnar Sverige från honom och ner.



Bookmark and Share

Johan Staël von Holstein,


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Edwin Torres Photography (BY CC 2.0)

En dåres lördagskrönika
Elektroniska produkter går idag inte så mycket sönder, som att de faktiskt programmeras att sluta fungera efter en tid.

 Anders Braune

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Robert S. Donovan (BY CC 2.0)

Språkbruket i arbetslöshetsbranschen
Se på jargongen i media och platsannonser. Här används det mest förljugna och infantila språkbruk kring vad som förväntas och utlovas.

 Carl Bergendorff

Sourze bevakar: Turkiet

Sümeyra Cakir med saz brevid Ruhi Su
Foto: Oğuz Gemalmaz (BY CC 3.0 via Wikimedia Commons)

Turkiets "Victor Jara" och hans kvinnor
Ruhi Su är farlig även som död, men hans musik lever vidare i Turkiet.

 Lennart Asp

Ungdomspartiledarna på Sourze

Erik Bengzboe, förbundsordförande MUF

Erik Bengtzboe: "Ungdomsarbetslösheten - en ond cirkel som måste brytas"
"Vi vill att alla ska ha möjlighet till att läsa entreprenörskap i gymnasiet, så att fler får chansen och kunskapen att både starta företag och anställa."

 Erik Bengtzboe

POLITIK & SAMHÄLLE
Stefan Löfven (S)
Foto: Frankie Fouganthin (BY CC 2.0 via Wikimedia Commons)

Utmaningar väntar Socialdemokraterna
Sverige har blivit det land med avancerad ekonomi där liberaliseringen har haft störst genomslagskraft i form av avregleringar, privatiseringar och skattesänkningar i samhället.

 Patrik Wikström

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Webbstjärnan.se (BY CC 2.0)

Vägledning för väljare
En icke oberoende presentation av de svenska riksdagspartierna.

 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE
"Framför en dataskärm, precis som bakom en bilratt, blir vi lätt och gärna aggressiva och förbannade."
Illustration: flickr/cambodia4kidsorg (BY CC 2.0)

Svensk demokrati ännu inte möjlig
Psyke och nationalkaraktär är viktiga politiska faktorer.

 Ladislaus Horatius

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Johan Staël von Holstein

Publicerad:
15 apr 2006 kl. 14.31

Skriv ut artikel


2086 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,7 / 17 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Skoputsning i Afrika
Jan Wiberg

Uppdrag granskning kan hämma muslimsk debatt
Amanj Aziz

En dåres lördagskrönika
Anders Braune

Thomas Östros klassreser vidare
Lennart Lundwall

Reseavdragen - en morot på marginalen
Yohannis Petersson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Tack Gode Gud för att du gav oss Anna Sjödin
Billy Butt

Bush vet vad han gör
Roger Lord

Att inte få ligga
Sofia Hadjipetri

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
En dåres lördagskrönika
Anders Braune

Språkbruket i arbetslöshetsbranschen
Carl Bergendorff

Turkiets 'Victor Jara' och hans kvinnor
Lennart Asp

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Löpsedelskåta medier ropar tsunami
Johan Staël von Holstein

Igen, Jan Emanuel, vad har du gjort med de 30 miljonerna?
Johan Staël von Holstein

Jan Emanuel ljuger och förtalar
Johan Staël von Holstein






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se