Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Att slippa teori för skoltrötta | Obama och katolska kyrkan | Kidnappade LVU-flickan i Sävsjö Börja här!

KULTUR & NÖJE
Artikel av Lennart Karlsson publicerad 16 apr 2010 kl. 06.00:

Alla människor har en bok att skriva

Det borde vara förbjudet att dö innan man skrivit sitt livs historia. Eftervärlden kräver att varje människa berättar om sitt liv.
Det finns två olika sorters författare. Den ena är grafomanen som skriver och skriver och som aldrig kan sluta. Det är såna som skriver bortåt 60-70 böcker. Och så den andra sorten som inte tar skrivandet som ett sätt att leva utan som ett sätt att lösa en uppgift eller ett problem. Men att skriva en massa böcker är verkligen onödigt. Det räcker med att skriva en bok. Vilhelm Moberg till exempel skrev alldeles för många böcker. Men "Vilhelm Mobergs bok" blev aldrig skriven. I den boken skulle han gjort en sammanfattning av sitt liv. En djupt personlig bok om vad som hänt honom och vad som plågat och glatt honom. Den skulle bli ett testamente för eftervärlden.

Bokvärlden översvämmas av obegripliga böcker utan handling. Böcker som bara består av pladder. Man blir helt frustrerad. Till och med Horace Engdahl kan tycka att de flesta texterna som han skrivit är oläsliga och obegripliga. Nu är det många människor som längtar efter att få skriva, men bara för sig själv. Det svåra är att komma i gång. Ja, varje människa borde skriva sin bok. Jag har just börjat skriva "Lennart Karlssons bok" och det känns oerhört viktigt. Tänk om jag lämnar det jordiska utan att ha skrivit mitt livs historia. Om jag inte gör det så flyter mitt liv bara ut i ett töcken eller askmoln utan att efterlämna nåt av värde.

Tänk om alla människor skrev sitt livs historia. Världen är full av udda människor som folk är intresserade av att läsa om och lära sig nåt av. Men jag är rädd för att vi aldrig kommer att få läsa "Carl XVI Gustafs historia", "Björn Borgs historia" eller "Per Gyllenhammars historia", där de utlämnar allt om sina liv. Det är alltså bara att sätta i gång att skriva sin bok. Och den bör bli så bra att man inte behöver skriva fler. I regel går man omkring och flumtänker, men när man väl har skrivit ner sitt tänkande så blir allt betydligt klarare. Framtiden ser ljus. Särskilt när man är klar med sin bok.



Bookmark and Share

Lennart Karlsson,


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Carl Lender (BY CC 2.0)

Rocktåget gick - utan mig
Det gick inte att skylla på någon eller något. Jag hade missat Chris Isaaks föreställning i Filadelfiakyrkan i början av juni 2010.

 Leif E Ström

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Neuland Concerts (BY CC 2.0)

First Aid Kit har talang och egensinne
Det är gott att se att musikbranschen inte bara består av wailande struntsångerskor och konceptade Idoler.

 Leif-Arne Undvall

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/nSeika (BY CC 2.0)

Det är saligare att skriva än att läsa
Att läsa böcker kan kanske vara bra och uppiggande ibland. Men man blir genast en bättre människa av att skriva själv.

 Lennart Karlsson

Filmrecension

Amber Heard som Chenault och Johnny Depp som Paul Kemp
Foto: Peter Mountain

The Rum Diary - spännande men konventionell
Johnny Depp gör som alltid en utmärkt insats i denna välregisserade berättelse om den vänstersinnade amerikanen som kämpar för sin journalistiska heder i ett exotiskt och korrupt latinamerikanskt land.

 Marie Ericsson

Filmrecension

The Girl With the Dragon Tattoo
"Den amerikanska versionen kompletterar den svenska."

Bokrecension


Även tystnaden har ett slut - Ingrid Betancourt
Ingrid Betancourts egen berättelse om sin tid som fånge hos Farc-gerillan. En bok som räcker länge och som är gastkramande på riktigt.

 Mikael Vasara
 Mikael Vasara

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Dave 79 (BY CC 2.0)

Nytt uppsving för 80-talets hitmakare
Brittiska låtskrivarna och producenterna Stock, Aitken och Waterman, har med tiden fått erkännande för sina starka melodier och välkända ljudbild.

 Mikael Björnfot

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Lennart Karlsson

Publicerad:
16 apr 2010 kl. 06.00

Skriv ut artikel


2392 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 1,8 / 4 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Kan man utbilda sig till författare?
Crister Enander

Det är saligare att skriva än att läsa
Lennart Karlsson

Förlagen förbiser äldre läsare
Ramona Fransson

En annorlunda diktare - Svarta Masken
Lennart Lundwall

Arabisk poesi och samhällen före islam
Hesham Bahari

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Magnus Hedman - Ytterligare en ekonomisk idiot!
Billy Butt

Medborgarlön borde vara en rättighet!
Robert Wensman

Censur och fiffel på Newsmill
Fredrik Rosvall

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Rocktåget gick - utan mig
Leif E Ström

First Aid Kit har talang och egensinne
Leif-Arne Undvall

Det är saligare att skriva än att läsa
Lennart Karlsson

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Jobba till 75 år - en genialisk idé, Reinfeldt
Lennart Karlsson

Egypten måste banta sin personal
Lennart Karlsson

Terapiarbeten tillhör framtiden
Lennart Karlsson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR