Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Sverige och korruption | Löfvéns riksdagsutanförskap | Kärnkraftssäkerheten i Sverige Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Yohannis Petersson publicerad 20 sep 2006 kl. 11.09:

2006 - ett spännande val (4)

Utan att överdriva får jag tillstå att årets val, varit det mesta spännande val under hela min tid som röstberättigad.
Rätt lag kammade hem regeringsinnehavet och med egen majoritet dessutom. Det hade visserligen varit mysigare att se vänsterkartellen - och socialdemokratin i synnerhet - tappa fler mandat, än vad de gjort, men so what?

Allians för Sverige vann förtroendet om en bättre jobbpolitik, vilken för första gången blivit en valfråga. Dessutom lovar de att skapa ett mer praktiskt system för fastighetsbeskattning. Medan den store socialdemokratiske statsministern, drar sig tillbaka har den nya statsministern Reinfeldt och borgerligheten fyra djärva år framför sig att förverkliga deras löften. Vilka inte får misslyckas den här gången eller som tidigare spruckit på grund av små tvister som riskerat regeringsinnehavet. Därför har jag här några viktiga råd eller vädjanden till regeringen - Reinfeldt.

1. jobben: fokusera nu hela tiden på att förändra arbetsmarknaden i den riktning ni lovat och visa upp resultat om två år. Dessa ska bestå av konkreta siffror och inte procentsatser som tidigare regeringar serverat.

2. Ena er snarast om ett gemensamt klimatmål, vars resultat redogörs år 2010. Regeringen -Reinfeldt får inte spricka på grund av en alltför svag miljövision.

3. Genomför de skattesänkningar ni gått till val på, varken mer eller mindre, men ser till avskaffa förmögenhetsskatten under kommande mandatperiod. Det lyckades ni visserligen med under åren 91-94, men den återinfördes av skattetokiga sossar. Slopa också värnskatten.

4. Tänk på att ni gått till val på att regera tillsammans, med andra ord: var beredda att ge och ta för att bevara trovärdigheten. Även om moderaterna är det största partiet så kan de inte regera ensamma -samarbete gäller alltså. Våren 2010 bör alla i fyrpartiregeringen känna sig nöjda över de mål som uppnåtts och villiga att vinna valet igen.

Av Allians för Sveriges regering krävs mycket större prestationsförmåga, än för de hittills tre sosse-regeringar vi haft. I klartext: Jävlar anammat behövs för att visa att ni är MYCKET bättre.




Bookmark and Share

Yohannis Petersson, Konservativliberal skribent


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/zzellers (BY CC 2.0)

Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Att vara lärare är ett oerhört stort och viktigt jobb. Varför inte göra det lite roligare och mer spännande - samt vinstgivande - för alla parter?

 Angus Liddell

POLITIK & SAMHÄLLE
"De äldre har inte varit i närheten av dagens ungas matvanor."
Foto: flickr/stevendepolo (BY CC 2.0)

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Det finns förvisso inget skäl att införa något förbud mot att jobba tills man är 75 för den som vill, men Reinfeldt borde fundera över hur vi ska få folk att ens bli så gamla i framtiden.

 Tobias Jeppsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Mikael Miettinen (BY CC 2.0)

Efter oss syndafloden
På sextiotalet trodde man fortfarande att en förändring var möjlig, att samhället kunde förändras, att negativa tendenser kunde bekämpas. Men man förlorade kampen.

 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/ff137 (BY CC 2.0)

Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
I den nya skolan är de mer än fyra gånger så många - 26 stycken - i klassen. Min son förväntas passa in likt en pusselbit, men gör det inte alls.

 Anitha Östlund

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/woodleywonderworks (BY CC 2.0)

Vi har det så bra men vi har det så jobbigt
Hemmets lugna och trygga famn finns inte mer. Den har inte funnits på årtionden.

 Pia Isaksson

Nyhetskommentator Angela Larsson


Foto: flickr/David Boyle (BY CC 2.0)

Jobba till 75 år: Reinfeldt - de äldre behöver bättre omsorg, inte mer jobb
Var inte poängen med att slita och jobba till 65 att man skulle ha ett par år på sig att unna sig allt det där underbara som man inte haft tid eller pengar till - innan man blir dement?

 Angela Larsson

POLITIK & SAMHÄLLE
"Vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar."
Foto: flickr/DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Vapenexporten måste avskaffas
Sverige ligger på femte plats när det gäller att exportera vapen till fattiga länder. De vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar.

 Göran Ording

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Yohannis Petersson

Publicerad:
20 sep 2006 kl. 11.09

Skriv ut artikel


1253 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4,5 / 2 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Arga mejl uppmanar Regina Kevius att avgå
Fredrik Kaufmann

SvD:s pinsamma retorik om konkurrens inom vård och skola
Carl Olof Schlyter

Vem öppnade dörren till riksdagen för SD?
Göran Langevi

Tänk kritiskt om det du hört om 9/11
Mikael Cromsjö

Dags för en granskning av 11 september
Fredrik Rosvall

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
För Guds skull, jag ber er, ge borgarna en chans!
Johan Staël von Holstein

Fadde, att du vågar!
Ramona Fransson

Margot Wallström - skridskosliparns syster
Peter Ojala

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Angus Liddell

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Tobias Jeppsson

Efter oss syndafloden
Jan Wiberg

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Stefan Löfven - ett intressant val
Yohannis Petersson

Dra nytta av krisen, (S)
Yohannis Petersson

Hets mot folkgrupp eller ren information?
Yohannis Petersson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se