dcsimg
Torsdag den 17 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Svenska Imamers råd till kvinnor | Reinfeldts uttalande om etniska svenskar | Mladic i rätten Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Inger Segelström publicerad 15 jan 2004 kl. 13.29:

2000-talets uppdrag också för oss svenskar:

Global utveckling. För hundra år sedan fanns inte ett enda land i världen som gav alla sina medborgare rösträtt. Idag lever tre fjärdedelar av jordens befolkning i demokratier.
Många orättfärdiga regimer har fallit, t.ex. apartheidregimen i Sydafrika. Järnridån delar inte längre Europa. Allt detta beror på människors styrka, mod och envisa kamp. Det visar att kampen för demokrati är både lång och svår men den förändrar faktiskt världen! När människor arbetar tillsammans för att förändra sin verklighet, då kan man nå resultat, då blir det förändring.

Sverige har länge varit en stark röst för demokrati och för en rättvisare värld. Vi har länge varit duktiga på bistånd. Men nu tar vi ytterligare ett stort steg. Strax före jul förändrades svensk utvecklingspolitik radikalt när vi i riksdagen röstade för en ny, sammanhållen politik för global utveckling. Det är en politik där alla olika delar; handels-, jordbruks-, säkerhets-, migrations-, miljö- och den ekonomiska politiken, ska sträva mot samma mål att främja en rättvis och hållbar global utveckling. Sverige är först i världen med en sådan sammanhållen politik och det är jag stolt över.

För att solidariteten med de fattiga i världen verkligen ska få resultat måste alla delar sträva åt samma håll. Den rika världen ger många miljarder dollar i bistånd till fattiga länder men vi tar tillbaka ännu mer i form av exempelvis handelshinder. Den svenska politiken sätter nu strålkastarljus på den dubbelheten. Vi ska visa att det inte måste vara så.

Vår nya politik är också tydlig i det att den utgår från ett
rättviseperspektiv. Varje människa har rätt till ett värdigt liv. Vi betonar särskilt demokrati, jämställdhet mellan kvinnor och män och barnens rättigheter.

En fråga som ofta kommer upp i riksdagen när vi diskuterar fattigdom är hur mycket pengar som går till kvinnor och barn. Alltför lite också till de biståndsprojekt Sverige ger medel till. Det är ofta kvinnorna som finns kvar i samhället eller i byn och det är ofta kvinnorna som ansvarar för maten till familjen. Därför måste mer medel gå till kvinnorna och barnen om de ska klara livet och uppmuntra till skolgång och till arbete och egen försörjning också för världens fattiga flickor. Mänskliga rättigheter är också flickors rättigheter har FN:s kvinnokonferens klargjort.

Den nya politiken utgår också från de fattiga själva. De är experterna på sin situation, inte vi. Vi kan hjälpa till, men det är de själva som är drivkraften i den nödvändiga förändringen. Vi kan inte komma utifrån och lägga på demokrati på ett samhälle, den förändringen måste komma inifrån.

Självklart kommer biståndet fortfarande att vara mycket viktigt. Men det är en del av den helhet som skapar en positiv utveckling. Det största ansvaret bär varje land och dess folk. Vi ska tillsammans med dem arbeta för demokrati, mänskliga rättigheter och jämställdhet och biståndet kan bidra genom att skapa förutsättningarna. Därför ökar vårt bistånd.

Vill man så går det att minska orättvisorna i världen. I Sverige finns den politiska viljan och det är det första viktiga steget. Men än viktigare är att få de andra rika länderna att också öka sitt bistånd, och få även deras politik att bli mer samstämmig. Sveriges politik är viktig men EUs politik är enormt viktig. Genom EU har Sverige möjlighet att få större genomslag för målen om en rättvisare värld. En samstämmig politik är verktyget, både
Sverige och EU är arenorna. Nu är det dags att få resultat.



Bookmark and Share

Inger Segelström, Riksdagsedamot (s)


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: Johan Schiff (BY CC 3.0 via Wikimedia Commons)

Thomas Östros klassreser vidare
Men vem är jag att missunna partivänner en extra välfylld matskål?

 Lennart Lundwall

POLITIK & SAMHÄLLE
Reseavdragen - småpengar för bilpendlare?
Foto: flickr/The Akermarks (BY CC 2.0)

Reseavdragen - en morot på marginalen
Ett enda parti gick 2006 till val på det kontroversiella förslaget om sänkt bensinskatt - Kristdemokraterna.

 Yohannis Petersson

Sourze bevakar: Turkiet

Sümeyra Cakir med saz brevid Ruhi Su
Foto: Oğuz Gemalmaz (BY CC 3.0 via Wikimedia Commons)

Turkiets "Victor Jara" och hans kvinnor
Ruhi Su är farlig även som död, men hans musik lever vidare i Turkiet.

 Lennart Asp

POLITIK & SAMHÄLLE
Stefan Löfven (S)
Foto: Frankie Fouganthin (BY CC 2.0 via Wikimedia Commons)

Utmaningar väntar Socialdemokraterna
Sverige har blivit det land med avancerad ekonomi där liberaliseringen har haft störst genomslagskraft i form av avregleringar, privatiseringar och skattesänkningar i samhället.

 Patrik Wikström

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Webbstjärnan.se (BY CC 2.0)

Vägledning för väljare
En icke oberoende presentation av de svenska riksdagspartierna.

 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Megyarsh (BY CC 2.0)

Hur talar vi om relationsvåld?
Våldet kvinnor utsätts för i nära relationer handlar om makt och övergrepp, oavsett var det sker och av vem.

 Lohla-Marie De Bie

POLITIK & SAMHÄLLE
Vår skuggbudget är lite annorlunda
Vad som krävs är en diskussion om själva grunden för det ekonomiska tänkande som lett till krisen, och som lett till att de som håller sig inom ramarna för det "tillåtna" ekonomiska tänkandet inte har kunnat lösa den under de år som den har pågått.


flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Inger Segelström

Publicerad:
15 jan 2004 kl. 13.29

Skriv ut artikel


1116 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2,2 / 16 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
'Stå upp mot sharia - det gör dig inte till islamofob!'
Ingrid Carlqvist

Thomas Östros klassreser vidare
Lennart Lundwall

Reseavdragen - en morot på marginalen
Yohannis Petersson

Språkbruket i arbetslöshetsbranschen
Carl Bergendorff

Svensk demokrati ännu inte möjlig
Ladislaus Horatius

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Silikonbröst signalerar underkastelse
Anna Linusson

Feminister får inte tycka
Susan Utriainen

Charity begins at home, Laila Freivalds
Henrik Von Sydow

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Thomas Östros klassreser vidare
Lennart Lundwall

Reseavdragen - en morot på marginalen
Yohannis Petersson

Turkiets 'Victor Jara' och hans kvinnor
Lennart Asp

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
EU-valet - Ett socialt eller ett otryggt Europa?
Inger Segelström

Borde riksdagen utsett de 19?
Inger Segelström

Unga kd och m hotar den fria aborten
Inger Segelström






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se