dcsimg
Torsdag den 17 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Svenska Imamers råd till kvinnor | Reinfeldts uttalande om etniska svenskar | Mladic i rätten Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Darja Samad publicerad 26 apr 2011 kl. 06.00:

"Varför får ni kvinnor vara sviniga men inte vi?"

"Detta är en möjlig förklaring till varför debatten om feminism står i lä och män reagerar tillbaka. En text som handlar om makt och hur makt konstrueras och rekonstrueras dagligen."
Jag läser senaste numret av svenska Elle. I den finns en artikel om Karl Ove Knausgård och hans självbiografi "Min kamp" som skapat stora rubriker, främst i Norge. Han berättar i artikeln att han blivit konfronterad om sin kvinnosyn av en kvinnlig journalist.

"Hon konfronterade mig om min kvinnosyn. Hon tyckte att den var förfärlig. Att jag skriver om när jag gick med min dotter på babyrytmik. Om att jag ville ligga med instruktören. Hon sa att min kvinnosyn hörde hemma på 1800-talet. (.) Om du säger att män vill ligga med kvinnor är det ett kvinnoförtryck."


Det här är en text som handlar om makt och hur makt konstrueras och rekonstrueras dagligen.

Min första teori är att om en kvinna hade skrivit vad Karl Ove Knausgård skrivit i sin bok, så hade varken en manlig eller kvinnlig journalist konfronterat henne och sagt att hon har en dålig manssyn. Detta händer nästan enbart män. Kvinnors lust ses som befrielse, som självständighet, tämligen oladdad. En kvinna kan i värsta fall beskrivas som galen och okontrollerad, men hennes syn på män ifrågasätts inte. Så varför blir män utsatta för denna typ av kommentarer?

Vi förutsätter att männen står högre upp i hierarkin än vad kvinnor gör. Därför blir deras tankar kring sexualitet och kvinnor känsligare än vice versa. Det handlar alltså inte nödvändigtvis om vad som sägs, utan vem som säger det. Orden blir olika mottagna beroende på vem de kommer ifrån och vem de riktas till. Makt handlar därför om vilken position personerna i fråga har. Orden kommer i sekundär betydelse i detta fall, eftersom en och samma mening ges olika innebörd och styrka beroende på de inblandades positioner. Detta är något som ofta förbises i debatten om kränkning och felaktiga uttalanden. En mörkhyad kan till exempel skämta om en ljushyad med större lätthet än tvärtom. Eftersom den mörkhyade historiskt befunnit sig i en lägre position berättigar det denne att slå tillbaka och skämta om den vite. Vad som händer är att maktbalansen hela tiden upprätthålls, eftersom det bara är okej att slå uppåt. Sann jämlikhet betyder att alla kan kritisera,
skämta och prata om alla. Det kallas inkludering.

Debatten i det politiskt korrekta Sverige är reglerad. Män och överklass ifrågasätts, invandrare och kvinnor är en ämnen för diskussioner som ständigt slår knut på sig själva eftersom de är omhuldade med känslighet, sårade egon och någon som riskerar att bli kränkt. Därmed reproduceras positionerna i det oändliga genom att vi utgår ifrån att en man är starkare än en kvinna och därmed en kvinna svagare, mer utsatt och i behov av skydd. Vi ger honom makt genom att gå på honom hårdare, genom att ifrågasätta hans åsikter, vilket hände i intervjun med Karl Ove Knausgard. Detta kommer han inte att förstå, han kommer att hamna i försvarsposition.

Detta är en möjlig förklaring till varför debatten om feminism står i lä och män reagerar tillbaka. "Varför får ni kvinnor vara sviniga men inte vi?" Hur ska en man förstå varför han blir kritiserad men inte hans kvinnliga jämlike vid ett liknande uttalande? Hur ska en man förstå att hans sexualitet kritiseras i högre grad än en kvinnas? Hur kommer det få mannen att känna sig? I den processen som ständigt reproduceras skapas känslan av frustration för alla parter. Vi har gett mannen makt, kanske utan att han ens insett det själv. Genom att utgå ifrån att han redan hade den. Han har den om han får den. Så varför ges han den? Och av vem? Varför?

Med detta inte sagt att vi ska spotta respekten i ansiktet. Kvinnor och män ska handla på lika villkor och är vi inte villiga så kan vi inte heller peka på den andra och fnysa. "Det är inte samma sak", invänder någon kanske nu. "När en man skämtar om en kvinnas kropp är det värre än när en kvinna skämtar om en mans." Varför det? För vem?

Så vad är lösningen? Hur kan vi finna en lösning? Antingen så ifrågasätts alla eller ingen. Det finns inga andra sätt. Om vi utesluter personer ifrån debatten eller kritiserar en viss grupp hårdare skapar vi ojämlikhet. Det är alltså kontraproduktivt. Ändra beteendet först och sen tankarna. Agera som om alla vore lika, så skapar vi ett jämlikt tänk. Visst finns farhågor om att vissa grupper kommer att kunna "försvara" sig bättre än andra. Jag tror inte på metoden att höja vissa gruppers särart, man hamnar i en återvändsgränd. Varför ska de behöva visa att de är bra? Det betyder att de måste hävda sin position i samhället. Och det betyder i sin tur att de inte känner sig accepterade eller har tillräckligt med självförtroende. Om vi istället utgår ifrån att vi är accepterade, starka och bemöter kritik skapar vi ett annat klimat. Till syvende och sist går det här tillbaka till varje individ. Hur villiga är vi att ifrågasätta och inventera oss själva och våra reaktioner?



Bookmark and Share

Darja Samad,


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: Johan Schiff (BY CC 3.0 via Wikimedia Commons)

Thomas Östros klassreser vidare
Men vem är jag att missunna partivänner en extra välfylld matskål?

 Lennart Lundwall

POLITIK & SAMHÄLLE
Reseavdragen - småpengar för bilpendlare?
Foto: flickr/The Akermarks (BY CC 2.0)

Reseavdragen - en morot på marginalen
Ett enda parti gick 2006 till val på det kontroversiella förslaget om sänkt bensinskatt - Kristdemokraterna.

 Yohannis Petersson

Sourze bevakar: Turkiet

Sümeyra Cakir med saz brevid Ruhi Su
Foto: Oğuz Gemalmaz (BY CC 3.0 via Wikimedia Commons)

Turkiets "Victor Jara" och hans kvinnor
Ruhi Su är farlig även som död, men hans musik lever vidare i Turkiet.

 Lennart Asp

POLITIK & SAMHÄLLE
Stefan Löfven (S)
Foto: Frankie Fouganthin (BY CC 2.0 via Wikimedia Commons)

Utmaningar väntar Socialdemokraterna
Sverige har blivit det land med avancerad ekonomi där liberaliseringen har haft störst genomslagskraft i form av avregleringar, privatiseringar och skattesänkningar i samhället.

 Patrik Wikström

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Webbstjärnan.se (BY CC 2.0)

Vägledning för väljare
En icke oberoende presentation av de svenska riksdagspartierna.

 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Megyarsh (BY CC 2.0)

Hur talar vi om relationsvåld?
Våldet kvinnor utsätts för i nära relationer handlar om makt och övergrepp, oavsett var det sker och av vem.

 Lohla-Marie De Bie

POLITIK & SAMHÄLLE
Vår skuggbudget är lite annorlunda
Vad som krävs är en diskussion om själva grunden för det ekonomiska tänkande som lett till krisen, och som lett till att de som håller sig inom ramarna för det "tillåtna" ekonomiska tänkandet inte har kunnat lösa den under de år som den har pågått.


flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Darja Samad

Publicerad:
26 apr 2011 kl. 06.00

Skriv ut artikel


1811 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,6 / 5 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
'Hen' är inte könsneutralt!
Maria Sågå

Rädda Barnens fattigdomsrapport - är den riktigt sann?
Carl Olof Schlyter

Nu är det kvinnornas tur
Jan Kramár

Hur ska vi fira Internationella kvinnodagen?
Annica Albertsson

Thorsten Flincks stjärtklapp - ett friskhetstecken
Pia Isaksson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Gudrun Schyman urholkar begreppet "offer"
Michael Gajditza

Fyra vågliga böcker om sex
Stefan Whilde

Vad du inte visste om katolska kyrkan #1
Michael Delavante

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Thomas Östros klassreser vidare
Lennart Lundwall

Reseavdragen - en morot på marginalen
Yohannis Petersson

Turkiets 'Victor Jara' och hans kvinnor
Lennart Asp

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Feminism - osäkerhetens alibi
Darja Samad

Sätt livet på schemat i skolan!
Darja Samad

Vi behöver en bro
Darja Samad






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se