dcsimg
Torsdag den 17 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Svenska Imamers råd till kvinnor | Reinfeldts uttalande om etniska svenskar | Mladic i rätten Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Lennart Karlsson publicerad 16 jun 2009 kl. 13.16:

Även en politiker måste kunna ändra sig

"Det är aldrig fel att ha åsikter om framtiden och lägga fram program. Det gäller bara att vara flexibel och kunna ändra sig. Det värsta är att politiker nästan aldrig ändrar sig. De är som präster. Man hör ju aldrig talas om en präst som tappat tron."
Ungmoderaterna med Anders Borg i spetsen ville ju en gång ha fri hasch och marijuana. Frågan är om de fortfarande propagerar för det.

Att ha åsikter om hur det ska gå i framtiden är alltid riskabelt. Häromdan var Glenn Strömberg helsäker på att det var kört om Sverige förlorade mot Danmark. Men det ska han inte vara. Allt kan hända. Likaså ska man akta sig för att uttala sig alltför positivt om andra människor, speciellt politiker, för dem kan man nästan aldrig lita på. Birgitta Dahl ångrar nog vad hon sa om Pol Pot. Och Lars Ohly har ju också problem med sitt förflutna.

Inträdet i EG/EU vållade en gång stor debatt i Sverige. Och det var väldigt många som var negativa. Så här skrev Per Ahlmark i DN 2004-06-28:

"Inom 10 år har Sverige drabbats av en väldig hälsokatastrof när floder av sprit, vin och öl till extremt låga priser väller in i landet."


Olle Svenning var inte särskilt förtjust i EU.

"Europa är framtiden, utbrister Carl Bildt i sin 319 sidor långa valbroschyr. Han ser med tillförsikt fram mot att integreras i en gemenskap som, i motsats till det förkvävande Sverige, inte låter utvecklingen hejdas av meningslösa fördelningshänsyn. Jag avundas Carl Bildt hans självklarheter, hans entydiga tillhörighet till ett Europa utan skuld, utan nöd, utan all annan belastning än en döende och förvirrad socialism". (AB Kultur 1991-09-12)


Knarkets härjningar i världen har ju alltid vållat intensiva debatter. Och det är intressant att läsa vad en känd finansminister kom fram till:

"Anders Borg är anställd som sakkunnig. Vad som inte kom fram var att han bland annat är sakkunnig för samordning av just narkotikapolitiken. Han är Carl Bildts man i denna fråga. Det är knappast okänt för Carl Bildt att det var Anders Borg som 1990-91 utarbetade Fria Moderata Studentförbundets program för legalisering av narkotika. Förbundet vill ha fri hasch och marijuana. Tyngre droger som amfetamin och heroin ska skrivas ut av läkare". (AB Kultur 1992-04-15)


Vad Borg har för strategi nu vet jag inte.

Det är aldrig fel att ha åsikter om framtiden och lägga fram program. Det gäller bara att vara flexibel och kunna ändra sig. Det värsta är att politiker nästan aldrig ändrar sig. De är som präster. Man hör ju aldrig talas om en präst som tappat tron.

Hur det ska gå för Obama är också intressant att fundera över. Jag, och många med mig, tror att han inte blir så långlivad. I DN 2009-06-12, "Högerextremister till offensiv i USA", kan man läsa att 30 000 människor skjuts ihjäl varje år. Det är ett under om Obama klarar sig. Framtiden, både i Sverige och övriga världen, kommer att bli dramatisk. Och det är alltid spännande att spekulera.



Bookmark and Share

Lennart Karlsson,


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: Johan Schiff (BY CC 3.0 via Wikimedia Commons)

Thomas Östros klassreser vidare
Men vem är jag att missunna partivänner en extra välfylld matskål?

 Lennart Lundwall

POLITIK & SAMHÄLLE
Reseavdragen - småpengar för bilpendlare?
Foto: flickr/The Akermarks (BY CC 2.0)

Reseavdragen - en morot på marginalen
Ett enda parti gick 2006 till val på det kontroversiella förslaget om sänkt bensinskatt - Kristdemokraterna.

 Yohannis Petersson

Sourze bevakar: Turkiet

Sümeyra Cakir med saz brevid Ruhi Su
Foto: Oğuz Gemalmaz (BY CC 3.0 via Wikimedia Commons)

Turkiets "Victor Jara" och hans kvinnor
Ruhi Su är farlig även som död, men hans musik lever vidare i Turkiet.

 Lennart Asp

POLITIK & SAMHÄLLE
Stefan Löfven (S)
Foto: Frankie Fouganthin (BY CC 2.0 via Wikimedia Commons)

Utmaningar väntar Socialdemokraterna
Sverige har blivit det land med avancerad ekonomi där liberaliseringen har haft störst genomslagskraft i form av avregleringar, privatiseringar och skattesänkningar i samhället.

 Patrik Wikström

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Webbstjärnan.se (BY CC 2.0)

Vägledning för väljare
En icke oberoende presentation av de svenska riksdagspartierna.

 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Megyarsh (BY CC 2.0)

Hur talar vi om relationsvåld?
Våldet kvinnor utsätts för i nära relationer handlar om makt och övergrepp, oavsett var det sker och av vem.

 Lohla-Marie De Bie

POLITIK & SAMHÄLLE
Vår skuggbudget är lite annorlunda
Vad som krävs är en diskussion om själva grunden för det ekonomiska tänkande som lett till krisen, och som lett till att de som håller sig inom ramarna för det "tillåtna" ekonomiska tänkandet inte har kunnat lösa den under de år som den har pågått.


flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Lennart Karlsson

Publicerad:
16 jun 2009 kl. 13.16

Skriv ut artikel


1235 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 5 / 1 röst

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Reseavdragen - en morot på marginalen
Yohannis Petersson

'Stå upp mot sharia - det gör dig inte till islamofob!'
Ingrid Carlqvist

Thomas Östros klassreser vidare
Lennart Lundwall

Språkbruket i arbetslöshetsbranschen
Carl Bergendorff

För fred, frihet och kärlek!
Reza Aghapoor

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Netanyahu använder ordet 'fred' - men våldet ökar
Jonas Hansson

Så undviker vi finanskriser och arbetslöshet
Uno Hansson

En ny hjälpklasskola
Anne Skåner

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Thomas Östros klassreser vidare
Lennart Lundwall

Reseavdragen - en morot på marginalen
Yohannis Petersson

Turkiets 'Victor Jara' och hans kvinnor
Lennart Asp

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Får man heja på Putin?
Lennart Karlsson

Palestinafrågan går inte att lösa
Lennart Karlsson

Nu börjar det bli jobbigt för regeringen
Lennart Karlsson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se