Tisdag den 16 mars 2010 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Bara mamma som läser bloggen? Skriv i en riktig tidning istället.  Börja här!

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Artikel av Lennart Karlsson publicerad 16 nov 2009 kl. 04.15:

Är du välfärds- eller ofärdsmänniska?

Fredrik Reinfeldt och FN-chefen Ban Ki-Moon borde åka runt som preventivmedelsrådgivare i stället för att pladdra om koldioxidutsläppen.
Man kan dela in Sveriges befolkning i två grupper: Välfärdsmänniskor och ofärdsmänniskor. Ofärd betyder enligt Saob "olycka". Den som gett ofärdsmänniskan ett ansikte är förstås Johan Ludvig Runeberg. Det var han som skrev om "Paavo, Paavo olycksfödde gubbe". Det var Paavo som varje år grävde dubbelt fler diken högt bland Saarijärvis moar. Men varje år blev det missväxt för honom.

Om man tittar på svenskarna så beräknar man att 10 % av befolkningen kan räknas som välfärdsmänniskor. De gillar läget och tycker att livet är stenkul. Antalet skulle kunna vara 50 %, men 40 % av befolkningen är ena riktiga gnällspikar, som klagar hela tiden och aldrig är nöjda. Och till Ullared åker de flera gånger om året och köper en massa bråte som de inte behöver.

Om man ser på hela jordens befolkning så kanske 5 % kan räknas tillhöra välfärdsmänniskorna. Det betyder 350 miljoner. Resten, 6 650 miljoner, kan räknas till ofärdsmänniskorna. De är absolut inte nöjda med läget och en del av dem lever i rena misären. Nyss läste man ju om att 200 miljoner barn under 5 år svälter. Och UNHCR som har hand om flyktingar har säkert över 10 miljoner i sina koncentrationsläger. Dessa människor har inget hopp, kan inte återvända till sina hemländer och inget annat land vill ta emot dem. Nu är det ju så att jordens befolkning ökar med 50 miljoner varje år. Det betyder att det tillkommer 45-50 miljoner nya ofärdsmänniskor. Det finns de som tror att det går att sprida välfärden så att allt fler får tillgång till den. Men de pratar i nattmössan. Politikerna begriper ingenting och vet inget om framtiden. Den överblickbara sträcker sig inte längre än till i morgon bitti.

Just nu är det ett himla hallå om klimatkonferensen i Köpenhamn. Men klimatet spelar ingen roll för alla dessa ofärdsmänniskor. De kommer inte att märka nån skillnad, allra minst de som sitter fast i misären. FN-chefen hade en text inne i Svd för ett tag sen, där han manade politikerna till att lösa alla teknikaliteter kring växthusuppvärmningen. Men inte med ett ord tog han upp befolkningsökningen som förvärrar läget för klimatet ytterligare. Det känns som om jorden vore en jättelik och smockfull vårdcentral. Och när man tittar in i den så förvånas man över hur enormt många sjukdomar det finns. Klart är att läkarna på vårdcentralen inte har en aning om hur man ska få det här jordklotet någorlunda friskt.

Det finns egentligen bara en väg ut ur den framtida krisen och det är att jordens befolkning minskar med 50 miljoner året i stället för att som nu öka. Fredrik Reinfeldt och FN-chefen Ban Ki Mon borde därför åka runt som preventivmedelsrådgivare i stället för att som nu pladdra om klimathotet. Vi 900000 välfärdsmänniskor här i Sverige väntar med spänning på att statsministern ska öppna ögonen och skåda verkligheten.

Bookmark and Share

Lennart Karlsson,


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Skärpning sjukvårdspolitiker
Vem har lust att höra att sjukvården går på knäna? Antagligen ingen, men den dagen vi behöver optimal vård vill vi gärna att den finns.

 Birgitta Stiefler

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Psykologiskt avstånd mellan israeler och palestinier stort problem
"Den regering som nu har makten är vald och majoriteten av befolkningen står bakom den. Det innebär dock inte att alla nödvändigtvis är insatta i vad som pågår på Västbanken eller i Gaza eller ens har varit där annat än som militär."

Valet 2010 - utmanarna

Emma Svensson, Feministiskt initiativ

RUT-avdraget överflödigt med sex timmars arbetsdag
"Folk hinner inte ta hand om sitt eget hem och sina egna barn. Därför menar Feministiskt initiativ att sex timmars arbetsdag är rätt väg att gå just för att människor ska kunna ha tid till att göra annat än att bara jobba."

 Per Örlander
 Emma Svensson

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Att polisanmäla är det värsta jag gjort
För elva år sedan gjorde jag en polisanmälan. Jag hade bevis och gjorde enligt polisen en av de bästa anmälningar de hade varit med om. Jag hade dokumenterade skador med intyg från tre rättsläkare. Men hjälpapparaten har floppat totalt.

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Utomjordingar? Det här underliga ljusfenomet syntes i Chile dan före jordbävningen

Utomjordingar förutspådde Chile-skalvet
Exakt ett halvår före Chile-skalvet tog ett par i frankrike emot ett telepatiskt budskap från utomjordiska varelser, som talade om en förestående kataklysm.

 Perla L
 Lennie Tofft

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Fascism kännetecknas av förakt för svaghet
"Den som avvisar det svaga, känsliga och smärtsamma inom sig själv når aldrig det verkligt värdefulla. Och varje ny dollarmiljard tar honom bara en bit längre bort."

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Samhället mobbar fäder
I Sverige tillåts maktfullkomliga socialsekreterare skriva hatiska utredningar och insinuera saker om ena föräldern. Här går avtrubbade personer i domstolarna alltid på utredarnas linje. Varför?

 Dag Nilsson
 Liolin Vernram

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Lennart Karlsson

Publicerad:
16 nov 2009 kl. 04.15

Skriv ut artikel


582 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,6 / 8 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Bästa jag läst
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Pila-projektet ett totalt fiasko
Jimmy Storsleth

Stöd inte det organiserade tiggeriet
Jan Wiberg

Våld normaliseras i det Svenska samhället
John Järvenpää

Ordet 'hatar' ska inte finnas i barns ordförråd
Anitha Östlund

Hemlöshet diagnos på en vidrig människosyn
Rolf Nilsson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Skjut mig inte, jag tog ju bara av mig skorna!
Helena Lindblom

Jakten på en funktionell mobil
Anitha Östlund

Vad du inte visste om 9/11 – #1
Michael Delavante

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Skärpning sjukvårdspolitiker
Birgitta Stiefler

Psykologiskt avstånd mellan israeler och palestinier stort problem
Per Örlander

RUT-avdraget överflödigt med sex timmars arbetsdag
Emma Svensson

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Blir man sjuk av historia?
Lennart Karlsson

Avslöja alla DDR-kramare!
Lennart Karlsson

Pensionärerna den nya överklassen?
Lennart Karlsson






Avancerad sök...