dcsimg
Torsdag den 17 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Svenska Imamers råd till kvinnor | Reinfeldts uttalande om etniska svenskar | Mladic i rätten Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av William Butt publicerad 10 jun 2005 kl. 12.54:

Ännu en heltokig sexmålsdom

Ursäkta mig Justitieministern Thomas Bodström men nu får du lyfta ditt arsle ur vagnen och göra ditt jobb.
En berusad kvinna sitter på en trappa med munnen öppen och stirrar. Hon är lite halvborta pga spriten i kroppen. Plötsligt kommer en kåt skitstövel och stoppar sin penis i hennes öppna mun. Hon hinner inte reagera. Mannen frias av tingsrätten med motiveringen att han inte brukade våld och att kvinnan inte sade "Nej". Det som är mest upprörande i det här målet är inte mannens äckliga och svinaktiga beteende, utan rättens korkade bedömning. Jag har sagt detta nu flera gånger och jag upprepar - svenska domstolsledamöter i allmänhet lever i det blå vad gäller dagens sexuella samspel mellan könen. Tror dessa gubbar och kärringar i tingsrätten på fullaste allvar att den här kvinnan "ville" att en helt främmande man skulle dyka upp och stoppa sin snopp i hennes mun? Att hon inte ville skulle ju vilken idiot som helst kunna räkna ut. Det är onekligen dags att sparka en del av våra sömniga nämndemän ut ur våra rättssalar!

Fallet har väckt uppmärksamhet om ytterligare en lucka i lagen. Tänk er tjejer - vill ni att denna skitstöveln ska gå fri? Tycker ni att rättsväsendet har skött sig bra i det här fallet? Svaret är ju förstås ett bestämt "nej". Fallet påminner lite om ett fall i mitten av 90 talet där en 33-åring friades av hovrätten efter att han våldtagit ett 3-årigt barn - motiveringen var den samma - barnet sade inte nej och mannen använde ingen våld.

Ursäkta mig Justitieministern Thomas Bodström men nu får du lyfta ditt arsle ur vagnen och göra ditt jobb. Vi som trodde att sexualbrottslagarna hade skrivits om för att anpassas till alla situationer? Vi som varit så korkade att vi röstat in dig och ditt politiska parti. Fy säger jag!




Bookmark and Share

William Butt, Musikproducent, Stockholm


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: Johan Schiff (BY CC 3.0 via Wikimedia Commons)

Thomas Östros klassreser vidare
Men vem är jag att missunna partivänner en extra välfylld matskål?

 Lennart Lundwall

POLITIK & SAMHÄLLE
Reseavdragen - småpengar för bilpendlare?
Foto: flickr/The Akermarks (BY CC 2.0)

Reseavdragen - en morot på marginalen
Ett enda parti gick 2006 till val på det kontroversiella förslaget om sänkt bensinskatt - Kristdemokraterna.

 Yohannis Petersson

Sourze bevakar: Turkiet

Sümeyra Cakir med saz brevid Ruhi Su
Foto: Oğuz Gemalmaz (BY CC 3.0 via Wikimedia Commons)

Turkiets "Victor Jara" och hans kvinnor
Ruhi Su är farlig även som död, men hans musik lever vidare i Turkiet.

 Lennart Asp

POLITIK & SAMHÄLLE
Stefan Löfven (S)
Foto: Frankie Fouganthin (BY CC 2.0 via Wikimedia Commons)

Utmaningar väntar Socialdemokraterna
Sverige har blivit det land med avancerad ekonomi där liberaliseringen har haft störst genomslagskraft i form av avregleringar, privatiseringar och skattesänkningar i samhället.

 Patrik Wikström

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Webbstjärnan.se (BY CC 2.0)

Vägledning för väljare
En icke oberoende presentation av de svenska riksdagspartierna.

 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Megyarsh (BY CC 2.0)

Hur talar vi om relationsvåld?
Våldet kvinnor utsätts för i nära relationer handlar om makt och övergrepp, oavsett var det sker och av vem.

 Lohla-Marie De Bie

POLITIK & SAMHÄLLE
Vår skuggbudget är lite annorlunda
Vad som krävs är en diskussion om själva grunden för det ekonomiska tänkande som lett till krisen, och som lett till att de som håller sig inom ramarna för det "tillåtna" ekonomiska tänkandet inte har kunnat lösa den under de år som den har pågått.


flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
William Butt

Publicerad:
10 jun 2005 kl. 12.54

Skriv ut artikel


2832 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,4 / 99 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Samhällstjänst för den som begått sexualbrott mot barn?
Camilla Björk

Lagen mot kränkande smygfotografering ett hot mot yttrandefriheten
Yohannis Petersson

Kameraövervakning skulle hindra krogvaktsskandaler som den i Göteborg
Fadde Darwich

Breivik - Oslo tingsrätt riskerar måla in sig i ett hörn
Carl Olof Schlyter

Anders Behring Breivik frisk eller sjuk - vet någon?
Carl Olof Schlyter

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Den lilla gläfshunden Janne Josefsson
Anna Drangel

Är kvinnor mer incestuösa än män?
Dick Wase

Jacko och O.J. hade fällts i Sverige
Billy Butt

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Thomas Östros klassreser vidare
Lennart Lundwall

Reseavdragen - en morot på marginalen
Yohannis Petersson

Turkiets 'Victor Jara' och hans kvinnor
Lennart Asp

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Butt: Litauen kan vinna hela Eurovision 2012 med Donny Montell och Love is blind
William Butt

Ranelids hån mot Sveriges upphovsmän
William Butt

Topplista: Årets bästa och sämsta
William Butt






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se