dcsimg
Söndag den 26 maj 2013 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Dagens skrivtips: Svenskarnas sexvanor | Nya bränder i Stockholm | Våldtäktsdömd får resning efter 10 år  Börja här!

Bokrecension
Artikel av Kristina Simar publicerad 26 jun 2012 kl. 16.14:

"Mina år med Bin Ladens"

Recension av Catrin Steeles och Ingrid Carlqvist biografi "Mina år med Bin Ladens"
Recension av Catrin Streetes och Ingrid Carlqvists bok "Mina år med Bin Ladens", Lind & Co (2012), 288 sidor.

Catrin Streete är en Stockholmstjej, som efter gymnasiet sysslar med mode. Efter en ovanligt lyckad kväll på Café Opera träffar hon och en väninna några arabiska män och hennes liv kommer att dramatiskt förändras. Plötsligt finner hon sig som vän till en av världens rikaste familjer - Bin Ladens. Hon blir god vän med Bakr Bin Laden, en av Osama Bin Ladens bröder. Eftersom Osama är familjens svarta får träffar hon bara honom som hastigast på ett bröllop och det långt innan 11 september 2001. Hon förälskar sig aldrig i Bakr utan i hans bror Saleh. Han är dessvärre redan gift, men för honom som muslim är det okej att ha flera hustrur och han friar till Catrin. Men Catrin är skeptisk till det, hon vet vilket inskränkt liv en muslimsk kvinna har och hon vill inte dela sin man med en annan kvinna.

De inleder trots allt ett kärleksförhållande. Bakr som är lite av en äventyrare tar med henne på galna upptåg med glitter och glamour. Catrin hämtas i hans jetplan, han köper henne en lägenhet i Stockholm som hon inreder utan att titta på priser. Bakr betalar bara glatt. Hon får även ett hus i Saudiarabien. Helt plötsligt reser Catrin kors och tvärs över hela världen. Går på den ena festen efter den andra. Hon får köpa så mycket märkeskläder hon vill ha. Det räcker med ett telefonsamtal från Bakr till ett känt varuhus som mer än gärna öppnar varuhuset på natten så de kan shoppa i lugn och ro. Men tiden förändras och Saleh får fanatiska religiösa grubblerier och deras kontakt bryts. Catrin träffar en fotbollspelare, de gifter sig och får två barn tillsammans.

Visst var det en annorlunda och intressant bok om hur en ung kvinnas liv kan förändras över en natt. Från en vanlig tjej som precis slutat gymnasiet till ett liv i lyx och glamour, resor, märkeskläder och ständiga fester över hela världen. Men det verkar vara ett mycket ytligt liv i mitt tycke. Det som var intressantast för mig att läsa var det som handlade om kvinnornas situation i Saudiarabien. Jag hade själv aldrig velat leva det liv hon levde, så jag blev inte särskilt imponerad. Boken var inte heller särskilt välskriven, språket var för torftigt. Även gestaltning av miljöer och karaktärer som jag älskar när de är välbeskrivna tyckte jag var ganska tafatta. Men den var ändå tillräckligt bra att läsas för att få en inblick i ett liv så långt från ens eget. Så jag ångrar inte att jag läste den.

Betyg 3/5

Catrin Streete bor numera i Stockholm med sina två barn. Är du nyfiken på hennes liv idag läs gärna hennes blogg



Bookmark and Share

Kristina Simar, Jag har eget företag Kristina Simars författartjänster där jag jobbar för förlag och privatpersoner som redaktör, lektör och korrekturläsare. Sedan har jag en bokblogg där jag lägger in recensioner


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

Bokrecension


"Det står ett rum här och väntar på dig..."
En spännande skildring av ett historiskt och politiskt skeende som visar hur litet ett människoliv är värt om utrikespolitik och diplomati är inblandat.

 Sten O. Andersson

KULTUR & NÖJE
Lorentz & Sakarias
Foto: Christian Gustavsson

Roskilde Roadtrip öppnar starkt i Sverige
Lorentz & Sakarias bjöd Röda Sten-publiken på det lilla extra under en festkväll där alla kändes som gamla vänner.

 Evelina Fransson

KULTUR & NÖJE

Illustration: Robert Proksa

Svenska stjärnor tillbaka på scenen
Agnetha Fältskog och Gyllene Tider är högaktuella med ny musik. Mikael Vasara lyssnar och tycker till.

 Mikael Vasara

KULTUR & NÖJE

Foto: Billy Alexander

Om språk, religion och annat
Människan är det berättande djuret, alltså hittar hon på historier om allt, även om vad hon inte kan veta. Så nu ska jag hitta på en historia om språket. Den kan vara sann. Vi får se vart den leder.

 Hans Berggren

Skivrecension

Barbra Streisand
Foto: Al Ravenna

Nya skivsläpp med tvära kast mellan musikgenrer
Gemensamt för dessa artister är att de har lyckats väl med att sälja fysiska plattor, trots den generella nedgången.

 Mikael Björnfot

Skivrecension


Ansiktets debut - normbrytande och genialisk
Genom hela albumet får vi följa med i Ansiktets självrannsakande processer, och ofta landar det bland mycket sex och totalt självutlämnande i briljanta textrader.

 Evelina Fransson

Annons


Snygga skal som skyddar din Galaxy S3
MyTrendyPhone ökar sitt sortiment med nya skal till Galaxy S3 i mars 2013. De är snygga, tåliga och prisvärda. Det är mobilskal från Covert och Rotary.

 MyTrendyPhone .se

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Kristina Simar

Publicerad:
26 jun 2012 kl. 16.14

Skriv ut artikel


847 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3 / 2 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
Bokrecension
Asfaltsänglar
Kristina Simar

'Det står ett rum här och väntar på dig...'
Sten O. Andersson

Läsvärt och gripande skräckdrama
Mikael Vasara

Adjö det ljuva livet
Mikael Vasara

Gustavs grabb
Lennart Lundwall

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Ersätt BNP med bättre välfärdsmått!
Rebecka Carlsson

Det ska ni inte få
Peter Tjäder

Bättre förr? Inte alls!
Lennart Lundwall

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
'Det står ett rum här och väntar på dig...'
Sten O. Andersson

Roskilde Roadtrip öppnar starkt i Sverige
Evelina Fransson

Svenska stjärnor tillbaka på scenen
Mikael Vasara

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Asfaltsänglar
Kristina Simar

Flykten från läger 14
Kristina Simar

Bortom varje rimligt tvivel
Kristina Simar






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR