Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Sverige och korruption | Löfvéns riksdagsutanförskap | Kärnkraftssäkerheten i Sverige Börja här!

Filmrecension
Artikel av Bente Wikman publicerad 19 aug 2010 kl. 11.48:


Foto: AB Svensk Filmindustri

"I rymden finns inga känslor" - varm komedi med Bill Skarsgård

Sam kör en flakmoppe genom stan och på flaket sitter en människa som bör hanteras varsamt instängd i en tvättunna som är ett rymdskepp. Rymdskeppet tillhör Simon. Han är 18 år och har stängt in sig för han vill sväva i rymden där inga känslor finns.
Manus: Anders Öhman och Jonathan Sjöberg
Skådisar: Bill Skarsgård, Martin Wallström, Sofie Hamilton, Cecilia Forss
Längd 83 min

Biopremiär 3 september 2010


Morsan blir hysterisk och farsan mutar, bara brorsan Sam kan rädda upp situationen. Så Simon får flytta in och dela lägenhet med Sam och Frida. Kontrollbehov och dråpliga situationer staplas på varandra och frigör många skratt bland publiken.

Filmen är stundtals uppsluppen och galet rolig även om Asbergers syndrom, som Simon jag vill inte säga lider av, för det är jag inte säker på att han gör, men är drabbad av, är en allvarlig sak att skämta om så görs det varken på ett tycka-synd-om-sätt eller ett göra-till-åtlöje-sätt.
Det är lätt att tycka om figuren Sam och vi skrattar med honom, inte åt honom. Hans raka sätt är härligt befriande och jag blev påmind om mina egna beteendedefekter som inte jag har mod att skylta med. Jag vill tro att var och en kan känna igen sig lite i något även om det är överdrifter. Säg den som inte har en defekt. finns sådana människor? Jag tror inte det.

Simon har Aspergers syndrom och gör allt på rutin. Han har starkt rotade mönster, men säg vem som inte har det. Simon gillar bara runda saker och gillar inte kroppskontakt och att rutiner bryts och att saker förändras. Men rutiner ändras och mönster måste brytas. Kan man göra det man tror att man inte kan? Jag kan lika gärna fråga mig själv, kan jag det jag tror att jag inte kan. Kan du?

Filmen väcker tankar och lockar till skratt. Det är kul att se den snabba reaktionen när det fäktas med händer och fötter, nån hamnar i vattnet, nån får en smäll. Så dessa roliga frågor när Simon ger sig ut på jakt efter en ny flickvän till Sam med ett exakt uträknat frågeformulär i sin hand. Det blir hejdlöst roliga små episoder. Det är en lekfull och härlig film som även kan fylla ett syfte att sprida förståelse för Asperger. Det kunde ha blivit torrt och tråkigt men de lyckades skapa en varm och hjärtlig komedi.

Fin film! Se den. Jag såg den på en förhandsvisning på Bio Roy under Kulturkalaset i Göteborg 14 augusti 2010.



Bookmark and Share

Bente Wikman, Brinner för de utsatta små, kreativ mångsysslare


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Carl Lender (BY CC 2.0)

Rocktåget gick - utan mig
Det gick inte att skylla på någon eller något. Jag hade missat Chris Isaaks föreställning i Filadelfiakyrkan i början av juni 2010.

 Leif E Ström

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Neuland Concerts (BY CC 2.0)

First Aid Kit har talang och egensinne
Det är gott att se att musikbranschen inte bara består av wailande struntsångerskor och konceptade Idoler.

 Leif-Arne Undvall

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/nSeika (BY CC 2.0)

Det är saligare att skriva än att läsa
Att läsa böcker kan kanske vara bra och uppiggande ibland. Men man blir genast en bättre människa av att skriva själv.

 Lennart Karlsson

Filmrecension

Amber Heard som Chenault och Johnny Depp som Paul Kemp
Foto: Peter Mountain

The Rum Diary - spännande men konventionell
Johnny Depp gör som alltid en utmärkt insats i denna välregisserade berättelse om den vänstersinnade amerikanen som kämpar för sin journalistiska heder i ett exotiskt och korrupt latinamerikanskt land.

 Marie Ericsson

Filmrecension

The Girl With the Dragon Tattoo
"Den amerikanska versionen kompletterar den svenska."

Bokrecension


Även tystnaden har ett slut - Ingrid Betancourt
Ingrid Betancourts egen berättelse om sin tid som fånge hos Farc-gerillan. En bok som räcker länge och som är gastkramande på riktigt.

 Mikael Vasara
 Mikael Vasara

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Dave 79 (BY CC 2.0)

Nytt uppsving för 80-talets hitmakare
Brittiska låtskrivarna och producenterna Stock, Aitken och Waterman, har med tiden fått erkännande för sina starka melodier och välkända ljudbild.

 Mikael Björnfot

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Bente Wikman

Publicerad:
19 aug 2010 kl. 11.48

Skriv ut artikel


2958 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 5 / 38 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
Filmrecension
The Rum Diary - spännande men konventionell
Marie Ericsson

The Girl With the Dragon Tattoo
Mikael Vasara

Simon och ekarna - kanske en av de tio bästa jag sett
Carl Olof Schlyter

Joseph and the Girl: en fransk kalkon?
Malin Dunfors

Breaking Dawn - Underskön vigsel och ett vampyrbarn
Jennie Johansson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Döden på nätet
Bente Wikman

Just happy!
Bente Wikman

Wikileaks visar kriget som affärsidé
Torbjörn Sassersson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Rocktåget gick - utan mig
Leif E Ström

First Aid Kit har talang och egensinne
Leif-Arne Undvall

Det är saligare att skriva än att läsa
Lennart Karlsson

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Poppers pingviner - en vacker och rolig familjesaga
Bente Wikman

Miljoner berörs när himlen öppnar sig i Thailand
Bente Wikman

Min bön jag ber
Bente Wikman






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR