Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Att slippa teori för skoltrötta | Obama och katolska kyrkan | Kidnappade LVU-flickan i Sävsjö Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Paul Nilsson publicerad 18 nov 2009 kl. 08.15:

"Flyktingbarn" ofta varken flyktingar eller barn

"Vad som inte heller nämns i den offentliga debatten är att efter att en ensamkommande ungdom får uppehållstillstånd leder det till en anhöriginvandring, som utgör den största kategorin av invandringen till Sverige."
Politiker och journalister talar och skriver ofta om "ensamkommande flyktingbarn". Det är missvisande på två punkter.

Dels handlar det inte om barn, utan om ungdomar mellan 15 och 18 år. Det andra som är missvisande är att de ensamkommande ungdomarna kallas flyktingar. Flyktingar och asylsökande är inte samma sak. De är asylsökande som inte har fått besked om huruvida de får stanna eller ej, men tydligen vet journalister och politiker att alla ensamkommande asylsökande ungdomar är just flyktingar med skyddsbehov, innan deras asylärenden är avgjorda av Migrationsverket. Vad som inte heller nämns i den offentliga debatten är att efter att en ensamkommande ungdom får uppehållstillstånd leder det till en anhöriginvandring, som utgör den största kategorin av invandringen till Sverige.

Det är märkligt med ensamkommande ungdomar som kommer till Sverige medan deras föräldrar blir kvar i hemlandet. Då kan det inte handla om personer som flyr undan krig eller förföljelse för då hade alla i familjen tvingats lämna sitt hemland. Här handlar det om ekonomiska migranter som söker ett bättre liv socialt och ekonomiskt. Kan en anledning till att asylsökande ungdomar kommer ensamma till Sverige vara att de lättare ska få uppehållstillstånd för att de är unga, så att de senare kan återförenas med sina föräldrar i det nya hemlandet Sverige?




Bookmark and Share

Paul Nilsson,


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/zzellers (BY CC 2.0)

Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Att vara lärare är ett oerhört stort och viktigt jobb. Varför inte göra det lite roligare och mer spännande - samt vinstgivande - för alla parter?

 Angus Liddell

POLITIK & SAMHÄLLE
"De äldre har inte varit i närheten av dagens ungas matvanor."
Foto: flickr/stevendepolo (BY CC 2.0)

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Det finns förvisso inget skäl att införa något förbud mot att jobba tills man är 75 för den som vill, men Reinfeldt borde fundera över hur vi ska få folk att ens bli så gamla i framtiden.

 Tobias Jeppsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Mikael Miettinen (BY CC 2.0)

Efter oss syndafloden
På sextiotalet trodde man fortfarande att en förändring var möjlig, att samhället kunde förändras, att negativa tendenser kunde bekämpas. Men man förlorade kampen.

 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/ff137 (BY CC 2.0)

Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
I den nya skolan är de mer än fyra gånger så många - 26 stycken - i klassen. Min son förväntas passa in likt en pusselbit, men gör det inte alls.

 Anitha Östlund

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/woodleywonderworks (BY CC 2.0)

Vi har det så bra men vi har det så jobbigt
Hemmets lugna och trygga famn finns inte mer. Den har inte funnits på årtionden.

 Pia Isaksson

Nyhetskommentator Angela Larsson


Foto: flickr/David Boyle (BY CC 2.0)

Jobba till 75 år: Reinfeldt - de äldre behöver bättre omsorg, inte mer jobb
Var inte poängen med att slita och jobba till 65 att man skulle ha ett par år på sig att unna sig allt det där underbara som man inte haft tid eller pengar till - innan man blir dement?

 Angela Larsson

POLITIK & SAMHÄLLE
"Vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar."
Foto: flickr/DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Vapenexporten måste avskaffas
Sverige ligger på femte plats när det gäller att exportera vapen till fattiga länder. De vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar.

 Göran Ording

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Paul Nilsson

Publicerad:
18 nov 2009 kl. 08.15

Skriv ut artikel


1278 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,9 / 40 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Sverige inte redo att ha krogar med öppet till klockan 05.00
Fadde Darwich

Massmedias bild av situationen i Syrien är felaktig
Marcus Borg

Bedrägeri som säljstrategi på Telenor
Magnus Stenson

Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Angus Liddell

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Tobias Jeppsson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Så vinner vi på migrationen
Adam Cwejman

Avstampsjobb ger inte den trygghet som behövs
Emma Svensson

Ni svenskar är inte så bra på engelska som ni tror
Billy Butt

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Angus Liddell

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Tobias Jeppsson

Efter oss syndafloden
Jan Wiberg

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Du som vill ha minskad invandring - våga rösta för det!
Paul Nilsson

Jimmie Åkessons dubbla budskap om invandring
Paul Nilsson

Vad är tolerant med islam?
Paul Nilsson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se