Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Sverige och korruption | Löfvéns riksdagsutanförskap | Kärnkraftssäkerheten i Sverige Börja här!

KROPP & SJÄL
Artikel av Henrik Friman publicerad 9 dec 2008 kl. 16.02:

"Annas eviga" ur ett nytt perspektiv

"I senaste avsnittet av SVT-programmet 'Annas eviga' samlades förre ärkebiskopen KG Hammar, filosofiprofessorn Torbjörn Tännsjö och Elisabeth Sandlund, chefredaktör för tidningen Dagen, för att diskutera vad som händer efter döden."
I senaste avsnittet av SVT-programmet "Annas eviga" samlades förre ärkebiskopen KG Hammar, filosofiprofessorn Torbjörn Tännsjö och Elisabeth Sandlund, chefredaktör för tidningen Dagen, för att diskutera vad som händer efter döden.

Det var mycket intressant att se dessa tre diskutera himmelrikets existens, kristendomens roll vid dödsfall och sorgebearbetning och den kristna kyrkans framtid.

Debatten gick varm och jag noterade att man kan se dessa tre personer ur ett utvecklingsperspektiv som beskrivs av den amerikanske filosofen Ken Wilber vilket kan öka förståelsen för de olika synsätt som anfördes i debatten.

Ett integrerat perspektiv enligt Wilber bygger på en sammanslagning av all befintlig forskning i utvecklingspsykologi samt den österländska erfarenhetsbaserade vägen att genom meditation genomgå en utveckling av olika medvetandetillstånd. Då växer en karta fram som ger en överblick över hur medvetandet utvecklas genom olika psykologiska strukturer (och även genom olika medvetandetillstånd, men dem tar vi en annan gång).

Ett exempel på utveckling av en persons psykologiska struktur är från egocentrisk världsbild (jag), till etnocentrisk (vi i vår grupp), till världcentrisk (alla vi). Utvecklingen går mot en större förmåga att ha fler och fler perspektiv på tillvaron.

Ett annat exempel på strukturutvecklingen som är mer detaljerat är den färgkodade skalan:
Röd: egocentrisk, magisk, "den starkes rätt".
Blå: etnocentrisk, absolutistisk, mytisk, "den enda sanna tron".
Orange: världcentrisk, modern, vetenskaplig, rationell, individens kapacitet, "det vi kan bevisa är sant".
Grön: postmodern, individens känsla, subjektiva värden, relativistisk, "alla har sitt perspektiv".
Turkos: post-postmodern, integrerad, "en gemensam nämnare i allt som tar sig olika uttryck beroende på var i utvecklingsprocessen man är".

I TV-debatten gav Elisabeth Sandlund uttryck för den blåa medvetandestrukturen, där en absolut tro på något är viktigt, till exempel ett visst himmelrike eller en specifik kristen tro. Filosofen Torbjörn Tännsjö argumenterade en hel del utifrån det orangea perspektivet, där förnuft och rationell analys är vad som beskriver verkligheten bäst. KG Hammar som lämnat den absolutistiska (blåa) kristna tron bakom sig, talade utifrån ett integrerat perspektiv (turkos) och argumenterade mot de fasta dogmerna och strukturerna i den kristna kyrkan och för en mer diffus hållning, där den direkta upplevelsen av den gudomliga närvaron var i centrum.

Ur ett integrerat perspektiv hade alla rätt, utifrån den struktur de för tillfället befann sig på. Men ju mer utvecklad strukturen är som uttrycker sig, desto mer genomslagskraft och sanning anas i orden och energin som lämnar uttryckaren, vilket var lätt att urskilja i senaste avsnittet av "Annas eviga".

En repris av programmet går att se på tisdag 9/12 kl. 13.05 och fredag 12/12 00.20

För att titta direkt på nätet, klicka här.




Bookmark and Share

Henrik Friman, jobbar på


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

KROPP & SJÄL

Foto: Privat

Det självklara är inte alltid självklart
Mina barn har fått den villkorslösa kärlek som borde vara en rättighet för alla människor.

 Birgitta Stiefler

KROPP & SJÄL

Foto: flickr/Generationbass.com (BY CC 2.0)

I boxningsringen med ADHD
Krossa okunskapen i samhället, om neuropsykiatriska funktionshinder, med en rak höger! Linda om individen med liniment och bygg upp förståelsen hos politiker, skolpersonal och medborgarna med hjälp av informationsspridning.

 Embla Petrovski

KROPP & SJÄL

Foto: flickr/Will Clayton (BY CC 2.0)

Börjar jag bli en gubbe?
Om man lyssnar på samma radiokanal som sina barn, då kan det väl inte vara så illa? Jag kan ju till och med texten till låtarna ibland.

 Angus Liddell

KROPP & SJÄL

Foto: flickr/Katie Tegtmeyer (BY CC 2.0)

Biverkningarna av p-piller är katastrofala
Tillsätter du kroppen ämnen som inte ska vara i ditt känsliga system, så måste det förr eller senare bli biverkningar.

 Pia Isaksson

KROPP & SJÄL

Foto: flickr/KRO-media (BY CC 2.0)

Och han föll för ett leende
Ett enda leende kan lysa upp hela världen för en människa. Tänk er vad tio leenden kan göra. Tänk er vad hundra leenden kan göra. Eller tusen!

 Johnny Johnsson

KROPP & SJÄL
När farsan dog i steget
Det är en märklig känsla att förlora en förälder. Man har, i bästa fall, två försök att hinna vänja sig. Det gör man inte.

KROPP & SJÄL

Foto: flickr/Nina Matthews Photography (BY CC 2.0)

Tänk om jag kunde säga "tänk när"
Jag skulle vilja skriva om förlusten av ett barns stolthet. Jag vill skriva om en krossad dröm. Jag vill skriva om en av de gånger jag gett upp.

 Stefan Whilde
 Regina Németh

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Henrik Friman

Publicerad:
9 dec 2008 kl. 16.02

Skriv ut artikel


1207 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,7 / 9 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Tänk om allt är energi
Raphael Mabo

En vädermagikers löfte: en meter snö till jul!
Lennie Tofft

Ett möte med Döden vidgar dina vyer
Anitha Östlund

Vem är jag?
Einar Wåhlberg

När blir andlighet en sekt?
Perla L

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Obamabakfylla
Patrick Gallagher

Mitt hetsiga liv som åttiotalist
Ronnie Ritterland

AMS/Af kontrollerar istället för förmedlar
Elisabeth Eklund

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Det självklara är inte alltid självklart
Birgitta Stiefler

I boxningsringen med ADHD
Embla Petrovski

Börjar jag bli en gubbe?
Angus Liddell

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Evolution, en längtan efter något mer?
Henrik Friman

Tro och icke-vetande
Henrik Friman

The båttom is nådd - i existentiella termer
Henrik Friman






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR